PANTOCRATOR.jpgCu prilejul „Anului omagial al satului românesc”,  Parohia„ Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”- Balta Albă , în colaborare cu Agenţia de pelerinaj  Basilica Travel a Patriarhiei Române,a  organizat  marți 8 octombrie 2019, un pelerinaj în județele Giurgiu și Teleorman.

FOTO_CALDARUSANI.jpegParohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”  Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române  a organizat marți 17 septembrie 2019  un pelerinaj la Sfinte Mănăstiri din judeţele Ialomiţa şi Ilfov. Pelerinii au poposit şi s-au rugat în următoarele locaşuri sfinte: Mănăstirea Buna Vestire- ridicată în localitatea Chiroiu- Ungureni din Bărăganul ialomiţean, unde au participat la Dumnezeiasca Liturghie; Mănăstirea Dridu - un locaş de cult nou înălţat într-un loc plin de istorie, Mănăstirea Sitaru - ctitorită de boierul Papa Greceanu, străbunicul Sfântului Martir Constantin Vodă Brâncoveanu şi Mănăstirea Căldăruşani unde s-au închinat moaştelor Sfântului Grigorie Dascălul Mitropolitul Ţării Româneşti.

vlcsnap-2019-09-18-19h13m38s335.jpgBiserica Parohiei Balta Albă, singurul lăcaş de cult din Capitală închinat Sfântului  Sfințít Mucenic Corneliu Sutaşul, şi-a sărbătorit pe 13 septembrie, hramul istoric. Sărbătoarea Sfântului care ocrotește parohia de la înființare, din anul 1938,a început de joi seară, când a fost oficiată slujba Vecerniei, a Litiei şi Acatistul Sfântului. În ziua praznicului a fost săvârşită slujba Utreniei ,Dumnezeiasca Liturghie şi Parastasul pentru ctitorii ,slujitorii și binefăcătorii trecuţi la Domnul. Cu prilejul sărbătoririi hramului, prin contribuţia membrilor Consiliului, a Comitetului  Parohial şi a enoriaşilor am reuşit să aducem bucurie pentru 200 de persoane defavorizate  prin oferirea unei mese calde.

FOTO_PISSIOTA.jpg       Cu prilejul „Anului omagial al satului românesc”, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”  Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală ,a organizat marți 30 iulie 2019, prin intermediul Agenţiei de Pelerinaj  Basilica Travel, un pelerinaj la cinci locaşuri sfinte din județele Ilfov și Prahova.

CASTEL_HUNEDOARA.jpegParohia „Adormirea Maicii Domnului“ şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul“ - Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală, a organizat, în perioada 19-24 august 2019, un pelerinaj în Țara Moților . După rugăciunea de binecuvântare pentru ajutor în călătorie, pelerinii însoţiţi de părintele paroh Vasile-Cristian Niţă ,au plecat la drum cu un autocar al Agenţiei de Pelerinaj BASILICA TRAVEL a Patriarhiei Române.